Dijital Pazarlama SEO

Brief Nedir? Brief Örnekleri Nelerdir?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Brief Nedir? İçerik Brief’i Neden Önemlidir?

Başka birisiyle iş yaptığınızda, işin istediğiniz niteliklere sahip olması için yapacağınız bilgilendirme son derece önemlidir. En basit şekilde düşündüğünüzde, evinizi boyayacak olan bir badana ustasına renk tercihinizi belirtmezseniz, istemediğiniz renge sahip duvarlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Brief konusunda yaşanan aksaklıklarda benzer sıkıntılar yaşamanıza neden olur.

Brief nedir sorusuna cevap olarak, yapılması istenilen işin özeti denilebilir. Bir çok sektörde kullanılan bu kavram, özellikle reklam ve dijital pazarlama alanında sıklıkla kullanılır. Birbirinden farklı sektörlerde faaliyetlerini yürüten reklam ve dijital pazarlama uzmanları, müşterilerinin tam anlamıyla ne istediğini öğrenmek ve ona göre bir strateji belirlemek ister. Brief nedir tanımında yer alan özetin içerisinde nelerin yer alması gerektiği, yapılacak işe göre farklılaşır.

Daha çok kişiye ulaşmanın yolunun kaliteli bir içerikten geçtiği düşünüldüğünde, brief kalitesi de önem kazanır. Online dünyada görsel, video ve yazılı olan herşey içerik olarak kabul edildiğine göre bunların hepsi için ayrı brief oluşturulması gerekir. Örneğin; tanıtımınızın yapıldığı bir video istiyorsanız; videoda seslendirme olacak mı, kaç dakikalık bir video olacak ya da vurgulanması gereken detaylar var mı gibi birçok soruya cevap verilmesi gerekir. Aynı şekilde, yazı içeriklerinde görsel talep edilmesi halinde kullanılacak görsellerle ilgili detaylar muhakkak belirtilmelidir. 

İyi Bir İçerik Brief’i Nasıl Olmalıdır?

İnternet içeriklerinin hazırlanmasında çalışan ajanslar ve kişiler için brief son derece önemli bir konudur. Özellikle içerik yazımında brief açıklamalarının aydınlatıcı bir seviyede olması gerekir. İyi bir içerik briefi içerisinde şunlar yer almalıdır:

 • İstenilen kelime sayısı,
 • Alt başlıklar ve anahtar kelimeler,
 • Özellikle değinilmesi istenen konular, 
 • Bahsedilmemesi gereken konular,
 • Linkleme için tercih edilen sayfalar,
 • Kullanılacak dil,
 • Yazının yayınlanacağı web sayfası,
 • Sektörel bilgi,
 • Güçlü yanlar, zayıf yanlar, yasaklar ve
 • Varsa içerikte yer alması gereken tüm teknik detaylar.

İyi bir içerik briefinde yukarıda sıralanan detaylar, muhakkak yer almalıdır. Aksi takdirde firma ve içerik üreticileri arasında yazı hazırlandıktan sonra anlaşmazlıklar yaşanabilir. Değinilmesi istenilen konuların belirtilmemesi halinde, revizeler yapılmak zorunda kalınabilir. Revize hem firmalar için hem de içerik üreticileri için zaman kaybı ve uzayan iş süreçleri anlamına gelir. 

İçerik yazılarında brief nedir diye sorulduğu zaman, bu konuda bilgi sahibi olmayan firma ve yazarlar olabilir. Brief kimi zaman sözlü olabilen kimi zamanda yazılı olabilen bir özetlemedir. Sözlü briefler, not edilmediği takdirde unutulabilir. Bu nedenle, en sağlıklı yöntem yazılı briefler hazırlamaktır. Unutulan bir detay olduğu zaman vakit kaybetmeden yazarın bilgilendirilmesi gerekir. Briefi tam olarak alan yazar, en kaliteli içeriği ortaya çıkarır. 

Doğru hazırlanmış bir brief sayesinde en uygun anahtar kelimelerle ve hedef kitlenin beklentilerine uygun bir yazı hazırlanır. Firmanın hassasiyetlerini öğrenen yazar; firmanın web sitesini, ürünlerini ve haklarında bilgi veren hakkımızda yazılarını inceleyerek, kusursuz bir içerik meydana getirir. 

Doğru bir şekilde brief hazırlamanın bir diğer yolu da alanında uzman bir içerik ajansı ile çalışmaktır. Gerekli SEO çalışmasını yaparak anahtar kelimeleri belirleyen ve doğru linklemeleri yapan bir ajans ile firmaların beklentilerine uygun şekilde brief oluşturulur. Bu sayede yazarların da içerikleri beklentilere uygun olarak oluşturması sağlanır. 

İçerik açıklaması SEO anlamında da önemli bir konudur. İçerik açıklamalarının doğru yapılması sonucu, Google algoritmalarına uygun yapıda içerikler ortaya çıkar. Bu sayede arama sonuçlarında web sayfalarının üst sıralara çıkma şansı yükselir. 

Brief nedir anlamında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da rakip analizidir. Yazarın rakip analizini doğru bir şekilde yapabilmesi için firma tarafından rakip olarak görülen web sayfalarını incelemesi gerekir. Bu nedenle brieflerde rakipler net şekilde belirtilmelidir. 

Özellikle internet dünyasında yeni sesini duyurmaya başlayan firmalar için örnek alınan içerikler, en popüler firmalara ait olur. Bu nedenle, yazarın da o sektörde öne çıkan firmaları araştırması ve web sayfalarını incelemesi gerekir. Bu şekilde daha geniş kapsamlı bir içerik hazırlayabilir.

içerik briefi nasıl olmalıdır

İyi Bir İçerik Brief’inin Faydaları Nelerdir?

İyi bir içerik briefi hazırlanmanın çok sayıda faydası vardır. İyi bir brief, uzayan iş süreçlerinden kurtulmanın yanı sıra maliyetlerinde azalmasını sağlar. Eksik briefler nedeniyle, firmanın beklentisine uygun olmayan yazılar ortaya çıkar. Bu nedenle farklı ajans ya da kişilere tekrar yazdırılan içerikler, yüksek maliyetlere yol açar. Bu maliyetlere katlanmamak için yapılması gereken ise briefte bütün istek ve taleplerin net bir şekilde belirtilmesidir. 

Süreçlerin hızlı sonuçlanması, dijital pazarlama stratejilerini doğru içerikler üzerine inşa eden firmalar için hedefe ulaşan yolu kısaltır. Hızlı bir şekilde tamamlanan kaliteli yazılar ile firmalar, ürünlerini ve hizmetlerini müşterilerine daha detaylı tanıtma fırsatı bulurlar. Ayrıca; Google reklam hizmetinden yararlanarak üst sıralarda yer alan firmalar, içeriklerin hızlı bir şekilde hazırlanması sayesinde reklam sonucu gelen ziyaretçilere daha zengin bir web sitesi sunar.

İyi bir içerik için brief nedir ve ne işe yarar diye düşündüğümüzde; yazarın performansını yükselten bir bilgilendirmedir diyebiliriz. Yazar, eğer müşterinin beklentilerine tam olarak hakimse ve doğru yönlendirilmişse içeriğini oluştururken doğru adımlarla hareket eder. Eğer net bir bilgiye sahip değilse, ne yazacağını bilemeden vakit kaybedebilir.

İçerik Türlerine Göre Brief Örnekleri ve Kolaylaştırıcı İpuçları

Brief nedir konusunu detaylarıyla cevaplandırdıktan sonra, firmalar tarafından çokça araştırılan, örnek brief çalışması hakkında bilgi vermek gerekir. Doğru bir örnek üzerinden hareket etmek isteyen firmalar, profesyonel içerik ajanslarının hazırladığı örnek brieflere ihtiyaç duyar. Brief örnekleri, yol gösterici olması açısından içerik türlerine göre farklı şekilde hazırlanmalıdır:

Blog İçeriği Örnek Brief Çalışması

Size sunduğumuz blog brief örnekleri ile web sayfalarınız için kolayca blog içeriği talebinde bulunabilirsiniz. Örnek bir blog içeriği brief’ini aşağıda inceleyebilirsiniz.

MarkaABC Yapı, abcyapi.com
İçerik TürüBlog İçeriği
Kelime Sayısı1.000 kelime
Marka Notuİçerikte teknik bilgilere yer verilmelidir.Samimi bir dil kullanılmalıdır (sen dili)Fiyat bilgisi verilmemelidir.XYZ sayfamızda bulunan bilgilerden faydalanılabilir.
Örnek İçerikwww.orneksite.com/ornek-icerik
Odak Anahtar Kelimeev dekorasyonu örnekleri
Yarımcı Anahtar Kelimelervintage ev dekorasyonuminimalist ev dekorasyonuklasik ev dekorasyonu
Linklenecek Sayfaörnek anchor (www.orneksite.com/ornek-icerik)

Başlıklar H1

Başlık H2

Başlık H3

Başlık H2

Blog içerikleri, bilgi verici içerikler olduğundan dolayı, içerikte zenginliği sağlamak adına içerik ajansına ileteceğiniz açıklamada mümkün olduğunca fazla detay vermeniz oldukça önemlidir. Vereceğiniz her detay, yazarın hazırlayacağı içeriğin kalitesini artıracağı gibi, içeriği okuyacak olan kullanıcılarınızın da okuma deneyimini iyileştirecektir.

Ürün İçeriği Örnek Brief Çalışması

Ürün içeriklerinde en çok zorlanılan nokta, markalardan ürünlerin detay bilgilerinin alınamamasıdır. Bu gibi durumlarda yazarlar, kaliteli ve doyurucu bir ürün içeriği oluşturmakta veya bulunan bilgilerin doğruluğu noktasında zorluğa düşebilmektedirler.

Ürün özelliklerindeki en önemli nokta, kullanıcıya ürün ile ilgili doğru ve detaylı bilgiler sunabilmektir. Bu sebeple önerimiz, ürün içeriği talep ederken eldeki tüm bilgileri yazar ile paylaşılmasıdır

Aşağıdaki örnek brief’ten faydalanarak siz de hazırlayacağını içerik brief’lerinde aynı tablo ve yapıyı kullanabilir ve daha kaliteli içeriklerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

MarkaABC, abcyapi.com
İçerik TürüÜrün İçeriği
Kelime Sayısı500 kelime
Marka Notuİçerikte teknik bilgilere yer verilmelidir.Resmi bir dil kullanılmalıdır.Fiyat bilgisi verilmemelidir.Teknik bilgiler tablo şeklinde verilmelidir.
İçerik hazırlanırken, a,b,c özellikleri ön plana çıkarılmalıdır.
Ayrıca kullanıcılarımızın en çok sorduğu ve şikayette bulunduğu aşağıdaki konularda endişelerini giderecek ifadelere yer verilmelidir.
Ürünün teknik özellikleri;
x kokuluy etkisine sahipz kilograma markası tarafından üretilir
İçerik Yazılacak Sayfawww.orneksite.com/urun-sayfasi
Odak Anahtar KelimePril bulaşık deterjanı
Yarımcı Anahtar Kelimelerprill bulaşık deterjanı fiyatlarıpril bulaşık deterjanı çeşitleripril bulaşık deterjanı 1 lt
Linklenecek Sayfaörnek anchor (www.orneksite.com/ornek-icerik)

Başlıklar H1

Başlık H2

Başlık H3

Başlık H2

Sosyal Medya İçerikleriniz İçin Brief Örneği 

İçerik hazırlama örnekleri arasında çıkış noktası olarak aranan brief örnekleri, sosyal medya alanında da oldukça araştırılan bir konudur. Bu nedenle sosyal medya da yayınlanacak içeriklerini doğru planlamak isteyen kişiler, brief örneklerinden yararlanır. Bu sosyal medya brief örneği birçok kişi için yol gösterici olabilir:

“XYZ Fashion adlı ayakkabı firmamızın Instagram sayfası için içerik üretimi talebimiz vardır. İçeriklerde ayakkabılarımızı müşterilerin beğenmesi için samimi ifadelerle anlatımlar yapılmalıdır. Bunun dışında dikkat edilmesini istediğimiz konular şunlardır:

 • Web sayfamız ve sosyal medyada daha önce yaptığımız paylaşımlar detaylı bir şekilde incelenmelidir.
 • İçeriklerde #ayakkabiaşktır, #ayakkabidelisi, #ayakkabıkombin etiketleri kullanılmalıdır.
 • Beğeni, yorum ya da paylaşım konularında tetikleyici ifadeler kullanılmalıdır.
 • Samimi bir dil kullanılmalı, sen dili tercih edilmelidir.
 • İçerik uzunluğu 150 kelime olmalıdır.
 • Ayakkabının X ünlüsü tarafından da kullanıldığından mutlaka bahsedilmelidir.”

Sunduğumuz bu brief örneklerinin tamamı, Markethinkers ekibi tarafından da kullanılan veya müşterimiz olan markalardan talep edilenlere göre oluşturulmuştur. Bu şekilde detaylı yapılan briefler ile iş ilişkilerinde daha sağlıklı süreçler yürütülebilir. Brief örnekleri, yukarıda size sunduğumuzdan daha detaylı olarak da hazırlanabilir. Fakat daha az detaylara sahip brief örnekleri de görmek mümkündür. Bazen sadece içerik istediğini belirten ve diğer kalan bütün detayları yazara bırakan firmalar söz konusu olabilir. Bu durumlarda size sunduğumuz brief örnekleri, yol gösterici birer rehber niteliğindedir. 

Lisans derecemi Işık Üniversitesi'nde Uluslararası Ticaret bölümünde Ocak 2019 tarihinde tamamladım. Mezun olduktan hemen sonra Bitcoin Ödeme Ağ Geçidi sunan Arf'ta Growth Marketing uzmanı olarak çalışmaya başladım. Oradan ayrıldıktan sonra girişimcilik projelerimi hayata geçirmek üzere çalışıyorum. Uzmanlaşmaya çalıştığım ve ilgi duyduğum alanlarında başında "pazarlama" gelmektedir. Vakit buldukça pazarlama hakkında yazılar yazıyor ve platformumuzu geliştirmeye çalışıyorum.

Bir Yorum Yazın