Geleneksel Pazarlama

Halkla İlişkiler Nedir? Ne İş Yapar?

Pinterest LinkedIn Tumblr
Ana sayfa » Geleneksel Pazarlama » Halkla İlişkiler Nedir? Ne İş Yapar?

Halkla İlişkiler Kısaca Nedir?

Halkla ilişkiler mesleğiyle ilgili detaylı bilgi vermeden önce kısaca halkla lişkiler nedir sorusunun cevabına bakalım.

Halkla ilişkiler bir kurumun/markanın toplumla olan iletişimini yönetmesi işidir.

Yani aslında bir markanın iletişim stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanması işlerini yürüten birim Halkla İlişkiler (PR) birimidir.

Halkla İlişkiler Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler çalışanları çalışanları, çalıştıkları kurumların iletişim faaliyetlerinden sorumlu olarak çalışırlar. Örneğin haber sitelerinde, televizyonlarda ve bloglarda gördüğünüz haberler, halkla ilişkiler birimlerinin çalışmaları sonrası ortaya çıkarılırlar. Burada en önemli amaç şirket imajını yönetebilmek, kitlelere ulaşmak ve marka mesajını iletmektir.

Halkla İlişkilerin Amaçları Nelerdir?

Halkla İlişkilerin amaçları, kurmun halk nezdinde tanıtımının ve itibar elde etmesinin sağlanmasıdır. Burada dikkat etmemiz gereken husus halkla ilişkilerin temel olarak kitlesel iletişimde yoğunlaşıyor olmasıdır. Yani bu iletişimi sosyal medya pazarlaması, reklamlar veya eposta pazarlaması gibi diğer iletişim odaklı pazarlama alanlarıyla karıştırmamak gerekir.

Halkla İlişkilerin Görevleri Nelerdir?

Halkla İlişkiler biriminin görevleri kısaca aşağıdaki gibidir;

  • Kurumla ilgili haber ve gelişmelerin gazete, radyo ve televizyon gibi kitlesel iletişim araçlarında yer almasını sağlamak,
  • Kurumsal imaj yönetimi için kullanılacak iletişim dilini ve şeklini belirlemek,
  • Markanın tanıtımına ve hedef kitlesine ulaşmasına yardım edeceğini düşündüğü seminer, konferans, basın açıklaması gibi etkinlikler üretmek, uygulamak ve basında yer almasını sağlamak.

Halkla İlişkiler Maaşları Ne Kadar?

Kariyet.net üzerinden ediniğimiz bilgilere göre ortalama bir Halkla İlişkiler Sorumlusunun maaşı 2190 TL‘dir.

Konu yöneticilere geldiğindeyse bu çalışılan firmaya, firma içerisinde halkla ilişkiler biriminin yeri ve konumuna ve marka stratejisine göre oldukça değişkenlik göstermektedir.

Halkla İlişkiler Ajansı Nedir? Ne İş Yaparlar?

Halkla İlişkiler Ajanslar ülkemizde çok fazla popüler olmasa da aslında yukarıda da tanımladığımız işleri şirketler adına yapan ajanslardır.

Özellikle dünya çapında incelediğimizde bu ajanslar, kriz yöneimi, marka imaj itibar yönetimi ve marka bilinirliği arttırma gibi konulara odaklanmışlardır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; Dünyanın en byük sigara firmalarından birisi, işi gereği olan aşırı olumsuz imajını düzeltmek için bir akciğer kanseri araştırma tesisi ve hastanesi kurmuştur. Aslında bakarsanız her ne kadar ironik bir durum olsa da bu çalışma dünya basınında oldukça geniş yer bulmuş ve markanın olumlu bir imajla arka itibarını ve bilinirliğini geliştirmesine büyük katkı sunmuştur.

Markethinkers olarak pazarlamanın önemli alanlarından biri olan Halkla İlişkiler alanını detaylarıyla size açıklamak ve olası sorularını yanıtlamak istedik. Ancak eğer içeriğimiz istediğiniz sorulara yanıt vermiyorsa, yorum kısmına sorunuzu yazmanız halinde size yardımcı olabiliriz.

Işık Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Üniversitenin ardından tutkum olan pazarlama alanında türkçe öğretici ve analiz odaklı içerikler oluşturmaya gayret gösterdim. Online dil eğitimi, uluslararası start-up ve 1 yıllık SEO ajansı deneyimimin ardından şu anda Türkiye'nin ofis malzemeleri alanında lider e-ticaret sitesi avansas.com'da çalışıyorum.

Bir Yorum Yazın