Geleneksel Pazarlama Öne Çıkanlar

🎯 Modern Pazarlama Çeşitleri Nelerdir? (63 Çeşit)

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pazarlama Nedir?

Pazarlama nedir sorusunun cevabını daha önce “Pazarlama ve Dijital Pazarlama Nedir?” yazımızda açıklamıştık. Yine de kısaca anlatacak olursak;


Pazarlama; bir ürün üretilmeden önce başlayan ve ürün satıldıktan sonra dahi devam eden, tüm bu kompleks süreçlerin adıdır.


İncelediğim kadarıyla pazarlama çeşitleri ile ilgili detaylı bir yazı bulamadım. “Modern Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?” yazımızın siz sevgili okurlarımızı son derece tatmin edeceğinden eminim. 🙂


Unutulmaya yüz tutan pazarlama çeşitlerinden, en popüler ve sıklıkla karşılaştığımız pazarlama çeşitlerine kadar tam 63 adet pazarlama çeşidini bu yazımızda okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz sevgili Markethinkerlar. 🙂

Aşağıya yazımızdaki tüm pazarlama çeşitlerini bulabileceğiniz içerik listesi ekledim. Dilerseniz oradan özellikle istediğiniz pazarlama çeşidine tıklayarak okuyabilirsiniz.

İçerik gizle

Above The Line Marketing

Çizgi üstü pazarlama olarak da tanımlayabileceğimiz pazarlama çeşitlerinden Above The Line Marketing, kitle iletişim araçlarını(Gazete, dergi, radyo, televizyon, sinema gibi…) kullanarak insanlara ulaşmayı hedefler.

SuperBowl reklamlarını buna verilebilecek en meşhur örnek olacak sanırım. 30 saniyesi yaklaşık $5 Milyon.

Account-Based Marketing / Hesap Bazlı Pazarlama Nedir?

Alternatif bir B2B stratejisi olan “hesap bazlı pazarlama” yüksek potansiyeli olan pazarlama çeşitlerindendir. Firmalar, müşterileri olan diğer firmaları ellerinde tutabilmek ve karlılıklarını arttırabilmek için sadece onlara özel kampanyalar ve etkinlikler düzenlerler.

Acquisition Marketing / Edinim Pazarlaması Nedir?

Edinim pazarlamasının nihai amacı bir firmaya yeni müşteriler kazandırmak ve bu kazanımları ürün/hizmet satışına dönüştürebilmektir. SEO edinim pazarlamasına bir örnektir. Arama motoru optimizasyonu yapılarak yeni ve doğru insanlara ulaşmayı hedeflersiniz.

Affiliate Marketing / Satış Ortaklığı Nedir?

Türkçesi “satış ortaklığı” olarak bilinen affiliate marketing, belli bir komisyon karşılığında başkasının markasını, ürününü, hizmetini başkalarına pazarlamasıdır. Genelde performans bazlı çalışır. Performans ne kadar iyiyse, ücreti de o kadar yüksek olacaktır.

Affinity Marketing Nedir?

İki firmanın ortak fayda sağlayabilmek için yapmış olduğu iş birliği modelidir. Affinity marketing türünde, firmalar birbirleri için kaldıraç görevi görürler. Örneğin biri marka bilinirliği arttırırken diğeri satışlarını arttırmayı hedefleyebilir. Asda ve McDonald’s affinity marketing için bir örnek olabilir.

Article Marketing / Makale Pazarlaması Nedir?

Makale pazarlaması için bir çeşit reklam verme diyebiliriz. İşinizle ilgili stratejik olarak tasarlanmış bir makaleyi forumlarda, içerik platformlarında, PR sitelerinde yayınlayabilirsiniz. İçerik pazarlaması ile benzerlik göstermektedir fakat temelde yayınlandığı yerden dolayı farklıdır. Makale pazarlaması firmanın web sitesi dışındaki kanallarda yayınlanır. Bu yüzden ne kadar değerli olduğu tartışılır. Örneğin: Onedio’da sponsorlu makale yayınlatmak.

Augmented Marketing / Artırılmış Pazarlama Nedir?

Artırılmış pazarlama, bir ürüne yenilikçi bir fikir ile katma değer kazandırıp, büyüklüğünü ya da değerini artırmayı hedefler. Firmalar bu strateji ile satışlarını arttırma şansı yakalarlar. Domino’s’un “1 Alana 1 Bedava” kampanyaları birer artırılmış pazarlama örneğidir.

Black Hat Marketing Nedir?

Black hat marketing, genel olarak etik dışı SEO taktiklerine verilen isimdir. Ücretli backlink satın almak, web siteleri hackleyerek gizli linkler yerleştirmek gibi örnekler black hat marketing için geçerlidir.

Brand Marketing / Marka Pazarlaması Nedir?

En popüler pazarlama çeşitlerinden biri olan marka pazarlaması genel olarak, markaya ait kimliğin pazarlanmasıdır. Çeşitli yöntemlerle marka kimliği en iyi şekilde yansıtılmaya çalışılır. Buradaki amaç tüketici ile marka arasında bir bağ kurmaktır.

Business to Business (B2B) Marketing Nedir?

Firmadan Firmaya ya da Firmalararası Pazarlama olarak çevirebileceğimiz B2B marketing, bir ürün ya da hizmetin firmalara pazarlanmasıdır. Örneğin firmanız için 1,000 adet bilgisayar alacağınızı varsayalım. Ürün siparişlerini tek tek vermek yerine ilgili firma ile görüşür, firmanız için size özel fiyat teklifi alırsınız. Bu örnekteki amaç, en karlı şekilde ürünü alabilmektir.

Business to Consumer (B2C) Marketing Nedir?

Firmalardan tüketiciye yapılan ve en sık karşılaştığımız pazarlama çeşitlerinden biridir. E-ticaretin gelişmesiyle ortaya çıkan bir kavram gibi gözükse de günlük hayatımızın içinde olan bir kavramdır. Hepsiburada, Amazon gibi siteler pazarlama çeşitlerinden olan B2C için örnektir.

Buzz Marketing / Vızıltı Pazarlaması Nedir?

Vızıltı ya da söylenti pazarlaması olarak çevirebileceğimiz buzz marketing kavramı, bir ürün ya da hizmet hakkında insanların kendi aralarında konuşmasını hedefler. Böylece ürün kendiliğinden geniş kitlelere ulaşabilecektir. Ağızdan ağıza pazarlamaya göre daha yüzeyseldir. Burada tavsiyeden çok merak unsuru ön plandadır.

Cause Marketing / Amaca Yönelik Pazarlama Nedir?

Amaca yönelik pazarlama, marka bilinirliğini sosyal sorumluluk projeleri ile artırmayı hedefleyen pazarlama çeşitlerindendir. Ancak, firma ve müşterilerinin ortak olarak önem verdiği bir sorunun çözülmesi gündemdeyse işe yarar. Örneğin, son zamanlarda dikkatimi çeken bir kampanya var. Finish’in su tasarrufunu teşvik eden kampanyası cause marketing için iyi bir örnektir. Finish, su faturasını azaltıp web sitesine yükleyenlere, ürünleri için indirim sözü vermektedir.

Content Marketing / İçerik Pazarlaması Nedir?

Günümüzde git gide yaygınlaşan içerik pazarlamasının öncelikli amacı kullanıcıya satış yapmaktan ziyade kullanıcı için değer yaratmaktır. İçerik pazarlaması uzun vadeli bir strateji çeşididir. Firmaların, müşterileri için oluşturdukları faydalı içerikler kendi blog sayfaları, sosyal medya ağları gibi platformlarda paylaşılabilir. Marka algısı pekiştiren bu strateji kullanıcı ile marka arasındaki bağı da güçlendirir.

Contextual Marketing / Bağlam Pazarlaması Nedir?

Bağlam pazarlaması, kullanıcıların online mecradaki davranışlarına göre özelleştirilmiş bir pazarlama çeşididir. Retargeting ve SEO gibi teknikler bağlam pazarlamasında kullanılır. Örneğin, kullanıcı Google’da bir arama yaptığında çeşitli online platformlarda karşısına ilgili ürünleri içeren reklamlar çıkacaktır.

Conversational Marketing / Sohbet Pazarlaması Nedir?

Müşterileriyle doğrudan iletişim kurabilen ve iyi ilişkiler yürütebilen firmalar her zaman kazanmaya bir adım daha öndedir. Çeşitli kanallardan(email, telefon, canlı destek vb…) müşterileri ile birebir iletişime girmek sohbet pazarlaması olarak bilinir.

De-Marketing Nedir?

Kulağa biraz ilginç gelen de-marketing, zaman zaman firmaların mevcuttaki talebi azaltmak, bitirmek ya da tam tersine kıtlık bilinci oluşturarak ürüne olan talebini arttırmak için uyguladıkları pazarlama çeşitlerindendir. Kamu spotlarındaki alkol ve sigara kullanımını azaltmayla ilgili mesajlar da de-marketing çeşidine örnek olarak verilebilir.

Digital Marketing / Dijital Pazarlama Nedir?

Firmaların, mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için dijital kanalları kullanmasıdır. Günümüzdeki en popüler dijital kanallar; sosyal medya, e-mail ve arama motorlarıdır.

Direct Marketing / Doğrudan Pazarlama Nedir?

Firmaların müşterileri ile doğrudan iletişim kurmayı hedefleyen pazarlama çeşitlerinden biri olan doğrudan pazarlama; Tv, dergi reklamları, SMS, email gibi kanalları kullanır.

Diversity Marketing Nedir?

Kültürel Pazarlama veya Etnik Pazarlama olarak da bilinir. Farklı kültürden gelen tüketicilerin ürünlerle ilgili farklı beklentileri ve ihtiyaçları olabilir. İşte tam bu noktada diversity marketing devreye girer. Firmalar, ürünlerini potansiyel müşterilerine uygun hale getirerek daha fazla satış yapmayı hedeflerler.

Email Marketing / Email Pazarlaması Nedir?

Email pazarlaması basitçe, müşteriyle email kanalını kullanarak reklam, makale, promosyon gibi içeriklerin yollanarak iletişim kurulmasıdır. Çoğu firmanın bülten abonelik hizmeti vardır. Belirli aralıklarla listede kayıtlı mevcut ya da potansiyel müşterilerine mail yollarlar. Bazı firmalar bunun dozunu kaçırdığı için günümüzde çoğu insan için rahatsızlık nedenidir.

Event Marketing / Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Firmaların düzenlediği bir çok etkinliğe denk geldiğinize eminim. Fuarlar, konferanslar, konserler, yarışmalar… İşte bunlar etkinlik pazarlaması kapsamında oluşturulan organizasyonlar. Müşteri ile yüz yüze görüşme fırsatı, marka bilinirliğini arttırmak, satışları arttırmak, değer yaratmak gibi bir çok amaca hizmet edebilir. Firmalar bazen ev sahibi, bazen sponsor olarak karşımıza çıkabilir.

Experiential Marketing / Deneyim Pazarlaması Nedir?

Güçlü bir pazarlama çeşitlerinden biri olan deneyim pazarlaması; müşteride güzel ve güçlü bir anı bırakarak hatırlanabilir olmayı hedefler. Böylece firma ile müşteriler arasında bir bağ oluşur. Red Bull’un projesi olan Red Bull Stratos’u hatırladınız mı? Ya da uzaydan atlayan adam Felix mi desem?

Global Marketing / Küresel Pazarlama Nedir?

Basitçe, başka ülkelerde faaliyet gösterebilmek için yaptığınız uluslararası pazarlamadır. Başlı başına bir konu olan küresel pazarlama için söylenmiş bir söz vardır : Think Global, Act Local. Ürün ya da hizmetle ilgili pazar araştırması yapıldıktan sonra ürünün o ülkeye göre özelleştirilmesi gerekir. Global Marketing dersinden hatırladığım bir örneği paylaşmak istiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Unilever’a ait bir şampuan markası Hindistan pazarına giriyor. Ekonomik nedenlerden dolayı, 550 ml ve üzeri paketleri bulunan şampuanlar, neredeyse seyahat boyuna çekilerek satışa sunuluyor. Eğer bu marka ürünlerini 550 ml olarak satışa sunsaydı sizce başarılı olur muydu?

Guerilla Marketing / Gerilla Pazarlama Nedir?

İtiraf edin çoğunuzun favorisi gerilla pazarlama! 🙂 Henüz duymayanlar için gerilla pazarlama, bir markayı, ürünü ya da hizmeti alışılmadık, cesur, akıllı ve yaratıcı şekilde pazarlamadır. Başarılı bir gerilla pazarlama uzun bir süre boyunca hatırlanacak ve etkisi devam edecektir.

Telekinetik güçleri olan bir kızın cafede terör estirdiği videoyu hatırladınız mı? Carrie filminin gerilla pazarlama kampanyası olan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Inbound Pazarlama / Gelen Pazarlama Nedir?

Müşterilerinizin sizi bulmasını hedefleyen pazarlama çeşitlerinden biridir. Ana stratejisini SEO oluşturur. Google’da iyi sonuçlar elde etmek, doğru anahtar kelimelerde yer almak müşterilerin ilgisini çekeceğinden size gelmesini sağlayacaktır. İyi bir içerik ile güzel trafikler elde edebilirsiniz.

Industrial Marketing / Endüstriyel Pazarlama Nedir?

B2B pazarlama çeşitlerinden biri olan endüstriyel pazarlama, firmaların bir başka firmaya ürün ya da hizmet satması olarak tanımlanabilir. Buradaki fark, bu ürün ya da hizmetler hammaddeden son ürüne kadar olan satışlardır.

Influencer Marketing / Etkili Kişi Pazarlaması Nedir?

Belirli bir kitleyi etkileyebilme gücü olan kişilere influencer denmektedir. O kişinin influencer olduğu konuyla ilgili uzman olduğunu düşünebiliriz. Bu bir ünlü, yazar, oyuncu, sosyal medya fenomeni gibi kişiler olabilir. Ürün ya da hizmetinize en uygun influencerı seçerek bir anda geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

In-Game Marketing Nedir?

Mobil oyunlarda tanıdığınız bir markanın reklamını ya da ürününü gördüğünüz oldu mu? Bir markanın ürünlerinin oyun içine yerleştirilerek pazarlanmasıdır. Oyun dünyası pazarının bu kadar büyüdüğü bu dönemde in-game marketing güzel bir seçenek olabilir. The Sims 2’nin H&M Fashion Stuff paketi bir in-game marketing örneğidir.

Integrated Marketing / Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Pazarlama çeşitlerinin en bilinenlerinden olan bütünleşik pazarlama, kullanıcıya hangi kanaldan olursa olsun hizmetini aynı müşteri deneyimini yaşatmak üzere planlanan bir pazarlama çeşididir. Google, en iyi temsilcilerindendir. İster Google Analytics ister Gmail kullanın tek hesapla bu farklı hizmetlere aynı kalitede ulaşabilirsiniz.

Interactive Marketing / İnteraktif Pazarlama Nedir?

İnteraktif pazarlama çeşidi, oyuna kullanıcının da dahil edildiği pazarlama çeşitlerindendir. Kullanıcıya, canlı deneyim yaşatarak onda iyi bir etki bırakmayı hedefler. İnteraktif pazarlama çeşidine Netflix’in hamlesini verebiliriz. Black Mirror dizisi için yaptığı uygulama izleyiciye bölümlerin içinde seçenekler sunuyor ve hikayaye şekil vermesini sağlıyor.

International Marketing / Uluslararası Pazarlama Nedir?

Uluslararası pazarlama, bir ürün ya da servisin birden fazla ülkede pazarlanmasıdır. Bazı ürünlerin lokale uyarlanması gerekirken, bazı ürünler her yerde aynı şekilde satılabilir. L’Oréal’ ait olan True Match serisinin toplamda 40 farklı ten rengi bulunurken, ülkemizde bu ürüne ait yalnızca birkaç rengi bulabiliriz. Bunun nedeni bazı cilt renklerinin ülkemizde bulunmamasıdır.

Loyalty Marketing / Sadakat Pazarlaması Nedir?

Sadakat pazarlaması, var olan müşteriyi çeşitli ödüller vererek elde tutmayı hedefleyen pazarlama çeşitlerindendir. Buradaki mantık, var olan müşterinin yeni bir müşteri kazanmaya oranla daha az maliyetli olduğuna dayanmaktadır. Bazı firmaların satış sonrası kazandırdıkları puanlar sadakat pazarlamasına örnek verilebilir.

Multichannel Marketing / Çok Kanallı Pazarlama Nedir?

Çok kanallı pazarlama, firmaların ürün ya da hizmetlerini birden çok kanalı kullanarak müşteriye erişmeye çalışmasıdır. Her kanalın stratejisi farklıdır. Bu kanallar billboard, web sitesi, sosyal medya ya da satış mağazası olabilir.

Mobile Marketing / Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil cihazların hızla yayılmasıyla birlikte mobil pazarlamanın günümüzdeki yeri oldukça önemli bir hale gelmiştir. Akıllı telefonlar, tabletler, oyun konsolları mobil olarak tanımlanabilir. Dünya üzerinde insanların %70’i akıllı telefon kullanmaktadır ve bunların neredeyse tamamı internet erişimleri mobil cihazlar üzerinden sağlamaktadırlar. Reklamların, web sitelerinin ve mobil uygulamaların mobil uyumlu ve eşsiz olması gerekmektedir.

Native Marketing / Doğal Pazarlama Nedir?

Doğal pazarlama verilen reklamların, reklam gibi görünmemesi gerektiği mantığına dayanan pazarlama çeşididir. Herhangi bir yere verilen reklamın aslında oraya ait olduğu ve kullanıcıya reklammış gibi hissettirilmemesidir.

Network Marketing / Ağ Pazarlaması Nedir?

Ağ pazarlaması müşterilere ürün satarken, aynı müşterilerin kendilerine ait takımları inşa edip onların da satış yapmasına ve giderek büyük bir ağ inşa edilmesine olanak sağlayan pazarlama çeşitlerinden biridir. Network pazarlaması ile ilgili daha detaylı bir içerik okumak isterseniz “Network Marketing Nedir? Nasıl Çalışır ve Örnekleri” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Neuromarketing / Nöro Pazarlama Nedir?

Nöro pazarlama, sinirbilimi ve pazarlamanın birleştiği bir pazarlama çeşididir. Pazarlamada çoğu zaman insanların hangi ürünü nereden, hangi zamanlarda aldıklarını bulabiliriz fakat her zaman neden bu ürünü tercih ettiklerini bilemeyiz. Tüketici davranışlarını inceleyen ve satın alma tercihlerini inceleyen nöro pazarlama günümüzde çok popüler olan pazarlama çeşitlerinden biridir.

Next-Best-Action Marketing Nedir?

Next best action marketing, müşterinin hali hazırda satın almak istemediği bir ürünü satın aldırabilmek için geliştirilen pazarlama çeşitlerindendir. Eğer bir ürüne hayır dediyseniz, o ürünün reklamını defalarca aynı şekilde görseniz bile muhtemelen cevabınız yine hayır olacaktır. Next best action marketing ile firmalar bu gereksiz reklam yükünden kaçınabilir. Örneğin, bir televizyon satın aldınız. Satıcı firma size sigorta yapmayı öneriyor. Fakat bunun pahalı olduğunu ve zaten bozulan bir şey olursa daha uygun bir fiyata tamir ettirebileceğinizi biliyorsunuz. Peki ya satıcı firma size uygun fiyatlı servis hizmeti sunarsa tepkiniz ne olur?

Niche Marketing / Niş Pazarlama Nedir?

Niş pazarlama, pazardaki küçük bir boşluğu doldurmaya yönelik yapılan pazarlama çeşididir. Bu türün hedef kitlesi belli karakteristik özellikleri içerir ve küçük bir kitledir. Örneğin, erkeklere özel büyük beden kıyafet niş bir pazardır.

Offline Marketing / Çevrimdışı Pazarlama Nedir?

Offline pazarlama çeşidi interneti kullanmadan çevrımdışı olarak yapılan bütün pazarlama faaliyetlerine verilen isimdir. Billboard reklamları, televizyon reklamları, broşür dağıtmak, stand açmak gibi eylemler çevrimdışı pazarlamaya dahildir.

Omnichannel Marketing Nedir?

Omnichannel marketing, çok kanallı pazarlama ile sıkça karıştırılan bir pazarlama çeşididir. Bu pazarlama çeşitleri arasındaki net fark omnichannel pazarlamada, firmaların birden fazla kanalı entegre şekilde kullanarak müşteriye ortak bir deneyim yaşatma hedefidir. Çok kanallı pazarlamada ise çeşitli kanallar müşterilere ulaşmak için kullanılır.

Outbound Marketing / Giden Pazarlama Nedir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinden biri olan giden pazarlama tüketicinin izni dışında reklam göstermeye dayanır. Billboard, TV reklamları, soğuk arama, soğuk email gibi yollar outbound marketing için örneklerdir.

Outdoor Marketing / Açık Hava Pazarlaması Nedir?

Açık havada gördüğümüz herhangi bir reklam çeşidi outdoor marketing için örnektir. Firmalar, reklamların konumlandırıldığı alanlarda bilinirliği arttırmayı hedefler.

Partnership Marketing / Ortak Pazarlama Nedir?

Ortak pazarlama, bir şahıs ya da şirket ile iş birliğine giderek, onların pazarında da satış yapmayı hedefleyen pazarlama çeşididir. Bu ortaklık sonucunda, anlaştığınız firmanın ya da şahısın hedef kitlesine kendinizi duyurma imkanı sağlarsınız. Bir dönem Starbuck ve Apple ortak pazarlama içerisindeydiler. Apple, Starbucks müşterilerine ücretsiz iTunes kullanımı vermişti.

Performance Marketing / Performans Pazarlaması Nedir?

Performans pazarlaması, diğer pazarlama çeşitlerine oranla daha detaylı ölçümleme yapmamızı sağlayan pazarlama çeşididir. KPIlar belirlenir, iş sonunda performans ölçümlemesi yapılır. Hedeflere ne ölçüde ulaşıldığı belirlenir ve bu doğrultuda aksiyona geçilir.

Personalized Marketing / Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nedir?

Birebir pazarlama olarak da geçen kişiselleştirilmiş pazarlama kullanıcıya onun ve ihtiyaçlarının ne kadar özel olduğunu hissettirmeye dayanır. Tüketici davranışları incelenerek onun ihtiyaçlarına özel doğru mesajlar doğru kanallardan iletilir. Firmaların gönderdiği toplu maillerde isminizin yazması, incelediğiniz bir ürüne benzer ürünlerin karşınıza çıkması gibi uygulamalar kişiselleştirilmiş pazarlamadır.

Persuasion Marketing / İkna Pazarlaması Nedir?

İkna pazarlaması, insanların duygularını ve psikolojisini temel alarak, onları nasıl manipüle edeceğini ve bunları pazarlamada nasıl kullanacağını ele alan pazarlama çeşididir. Örneğin; 9.90 liraya satılan bir üründe oluşan fiyat algısı ile 10.00 liraya satılan bir ürünün algısı bir değildir.

Product Marketing / Ürün Pazarlaması Nedir?

Geniş bir terim olan ürün pazarlaması, spesifik bir ürünün pazarda yer almasının sağlamak için yapılan tüm pazar faliyetlerini kapsar.

Promotional Marketing Nedir?

Promotional marketing, tüketicide satın almak için ekstra bir neden yaratmak için uğraşır. Yarışmalar, ek indirim zamanları(Black Friday gibi…), tester gibi uygulamalar promotional marketing için örneklerdir.

Real Time Marketing / Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama, tüketiciye ait davranışları(arama, harcama…) inceler ve elde ettiği datalara göre çevrimiçi olarak tüketiciye reklam, promosyon gibi seçenekler gösterir. Web sitelerinde aniden belirlen pop-up pencereleri gerçek zamanlı pazarlama için örnektir.

Referral Marketing / Referans Pazarlaması Nedir?

Referans pazarlaması, mevcut müşterinizi yeni müşteriler çekebilmek için kullanmaktır. Güçlü fakat tahmin edilmesi zor bir pazarlama çeşididir. Bu pazarlama çeşidi ile marka güvenilirliği arttırılabilir. “Arkadaşınıza önerin 20 TL indirim kazanın” gibi mesajları çok sık görüyoruz. Hali hazırda zaten güvenip kullandığınız bir ürünü/hizmeti arkadaşınıza tavsiye ettiğinizde otomatik olarak o kişide marka ile ilgili güven duygusu oluşacaktır.

Relationship Marketing / İlişki Pazarlaması Nedir?

İlişki pazarlaması, müşterilerle olan ilişkinizi sıfırdan kurma, geliştirme ve güçlendirme olarak tanımlanabilir. Uzun vadeli pazarlama çeşitlerinden olan ilişki pazarlaması, müşterinin markaya olan sadakatini arttırmayı amaçlar. İlişki pazarlamasının ardındaki mantık, var olan müşterinin yeni müşteri edinmeye kıyasla daha az maliyetli olmasıdır. Aynı zamanda, zaten sizi bilip deneyen müşterinizi daha mutlu etmek de daha kolay olabilir.

Remarketing / Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama, bir işletme ile daha önce etkileşimde bulunan bir müşteriye yeniden pazarlama yapmaktır. Dijital pazarlamadan önce da hayatımızda olan yeniden pazarlama kavramı, internet çağı ile günümüzde daha da yaygın ve kullanılır hale gelmiştir. Tüketiciye kendinizi hatırlatmak, daha önce satın aldıkları ürünleri tekrar satmaya çalışmak yeniden pazarlama örnekleridir.

Scarsity Marketing / Kıtlık Pazarlaması Nedir?

Psikolojik temelli olan kıtlık pazarlaması, müşteriye bir şeyleri kaçırdığını ya da kaçırabileceğini düşündürüp satış yapmaya çalışmasıdır. Örneğin; kısa süreli indirimde olan bir ürününden 2 adet stok kaldığını gösterdiğinizi varsayalım, müşteri acele etmezse bu ürüne indirimli fiyatıyla sahip olamayacağını düşünerek satın alma aşamasına geçer.

Seasonal Marketing / Sezonsal Pazarlama Nedir?

Seasonal marketing, yılın belli zamanlarda spesifik olarak satışa çıkan ürünler için yapılan pazarlamadır. Sevgililer günü, Yılbaşı, Şükran Günü gibi özel günler örnek verilebilir.

Social Media Marketing / Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, Twitter, Youtube, Instagram, Facebook gibi kanallarla marka bilinirliği, tanıtım, web sitesi trafiği yaratmak gibi amaçlarla kullanılabilir. Her kanal için farklı ve doğru içerik üretilmesi önemlidir.

Telemarketing / Telepazarlama Nedir?

Soğuk arama yaparak satış yapmayı hedefleyen pazarlama çeşidine telepazarlama denir. Zor bir satış yöntemidir. Çoğu zaman insanlar bu durumdan rahatsız olurlar çünkü istekleri dışında aramalar gerçekleşiyordur.

Stealth Marketing / Gizli Pazarlama Nedir?

Gizli pazarlama, tüketiciye hissettirmeden pazarlama yapmaktır. Örneğin; bir dizi izliyorsunuz ve arka planda gizlice yerleştirilmiş bir ürün var. Oyuncular ürün ile ilgili hiç bir diyalog kurmuyorlar fakat görüyorsunuz. İşte gizli pazarlamanın bir örneği olarak bunu verebiliriz.

User-Generated Marketing / Kullanıcıların Geliştirdiği Pazarlama Nedir?

User generated marketing, bir pazarlama kampanyasında tüketicilerin aktif rol oynadığı pazarlama çeşididir. Hedef kitle ile yapılan bu çalışmada bir ürüne, logoya ya da bir etkinliğe yön verilebilir. Tamamen tüketicilerin fikirlerinden ortaya çıkacak olan çalışmalardan iyi pazarlama örnekleri oluşabilir.

Video Marketing / Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlama, bir ürün ya da hizmetin video kullanılarak pazarlanmasıdır. Oldukça etkili ve yaygın olan bu pazarlama çeşidi özellikle influencer pazarlaması ile kombine bir şekilde kullanılıyor. Marka bilinirliği yaratmak ve geniş kitlelere ulaşabilmek adına oldukça verimli bir pazarlama çeşididir.

Viral Marketing / Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama, bir mesajın sosyal medya kanalları ile son derece hızlı bir şekilde yayınlanmasını hedefleyen bir pazarlama çeşididir. Uzun vadeli olmasa da oldukça etkilidir. Marka bilinirliğini arttırmak için kullanılır. “Fulya’nın intikamı” olarak bildiğimiz video GittiGidiyor’un düzenlediği viral pazarlama örneğidir.

Word of Mouth Marketing / Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Mutlu müşterilerinizin gücünü net bir şekilde görebileceğiniz pazarlama çeşitlerinden olan ağızdan ağıza pazarlama, bir tüketicinin ürününüzü veya hizmetinizi kendiliğinden çevresindeki insanlara önermesidir. Tabii ki bu durumun tam tersi de mevcuttur. Sizden memnun olmayan müşterileriniz bu sefer sizden negatif şekilde bahsederek marka imajınızı etkileyecektir.

Son söz

Geçmişten günümüze hayatımıza giren, hala hayatımızda olan ve unutulan bazı pazarlama çeşitlerinden kısaca, örnekleriyle bahsettik. Temel olarak kulak aşinalığı kazanmanızı amaçladığım bu yazımızın başlangıç düzeyi için sizlere faydalı olacağını umuyorum.

İlerleyen zamanlarda bu pazarlama çeşitleriyle ilgili daha detaylı yazıları da web sitemizde bulabileceksiniz.

Lisans derecemi Işık Üniversitesi'nde Uluslararası Ticaret bölümünde Ocak 2019 tarihinde tamamladım. Mezun olduktan hemen sonra Bitcoin Ödeme Ağ Geçidi sunan Arf'ta Growth Marketing uzmanı olarak çalışmaya başladım. Oradan ayrıldıktan sonra girişimcilik projelerimi hayata geçirmek üzere çalışıyorum. Uzmanlaşmaya çalıştığım ve ilgi duyduğum alanlarında başında "pazarlama" gelmektedir. Vakit buldukça pazarlama hakkında yazılar yazıyor ve platformumuzu geliştirmeye çalışıyorum.

Bir Yorum Yazın