Geleneksel Pazarlama

Network Marketing Nedir? Nasıl Çalışır ve Örnekleri

Pinterest LinkedIn Tumblr

Network Marketing (Ağ Pazarlaması) Nedir?

Network marketing ya da Türkçe adıyla ağ pazarlaması, kişiye ve kişinin çevresine dayalı, ağ oluşturarak veya takımlar kurarak satış gerçekleştirmesi yöntemi olarak özetlenebilir. Bu sistemde kişi herkesle eşit fırsatlar altında satış yaparken aynı zamanda çevresini de işe dahil ederek, büyüyen ağa katkısı oranında gelir elde edebilir.

network marketing

Network Marketing Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulunmuştur?

Network Marketing tekniğini ilk kez başarıyla uygulayan kişi, hemen herkesin hem fikir olduğu isim Carl Rehnborg‘dur.

Tavsiyenin gücü ve önemine inanan Carl Rehnborg, 1934’te bu gücü bir pazarlama tekniği olarak kullanmayı tasarlamış ve kurduğu California Vitamin Company  şirketinde bu yöntemi geliştirmek ve uygulamak üzerine çalışmıştır.

Bu deneyimin ardından elde ettiği deneyim ve bilgiyle ağ pazarlamasını bir adım öteye götürerek bu birikini 1935’te kurduğu Nutrilite Products şirketinde uygulamaya başlar. Başarıyla geliştirdiği ve uyguladığı bu teknik, bugün Amway olarak bildiğimiz çok katlı pazarlama devinin de temellerini oluşturmuştur.

Nutrilite yıllarında, bu şirketin distributörlerinden olan Rich DeVos ve Jay Van Andel,  şirketten ayrılarak bugünkü adıyla Amway olan girişimlerini kurmuşlar ve network marketing kavramını mükemmelleştirmişlerdir.

Amway logo

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Network marketing özünde; doğrudan satışın tavsiyeye dayalı ve birbirine bağlı, birbirinden kar elde eden satıcılarla bir ağ oluşturarak büyüyen pazarlama türüdür.

Bilindiği üzere tüketici davranışları incelendiğinde, satın alma kararına etkisi bakımından tavsiyeler çok önemli bir yer tutar. Bugün bu gücü kullanan diğer pazarlama çeşitlerine örnek vermek gerekirse influencer marketing ve word-of-mouth yani ağızdan ağza pazarlamayı bu kapsamda söyleyebiliriz.

Network marketing sisteminde gelir elde etmenin iki yolu vardır. Bunlardan biri, aynı zamanda bir kullanıcı olarak markanın ürünlerini kullanmayı ve buradan duyulan memnuniyeti başkalarına anlatarak sizin aracılığınızla satın alma yapmalarını teşvik eder.

Aynı zamanda sizin gibi memnun kalmış ve aynı zamanda ürünleri tavsiye derek para kazanmak isteyenleri de sizin referansınızla sisteme kaydederek satıcı müşterilerden oluşan ağını genişletmeyi amaçlar. Buradaki referans sisteminde, bu satıcı müşterileri markaya siz kazandırdığınız için aynı zamanda onların yarattıkları cirodan pay alır ve bu ağı büyütmeye teşvik edilirsiniz.

Network Marketing Avantaları Nelerdir?

Network Marketing Avantaları Nelerdir?

Network marketing ya da diğer bir adıyla çok katlı pazarlama sisteminin 3 temel avantajı vardır.

1- Çok Katlı Pazarlamayla Reklam Maliyetlerinden Tasarruf Etmek

Network marketing temelde ağızdan ağza, müşteri-satıcıların tavsiyeleriyle büyümeyi amaçlar. Bu tarz bir büyüme hem reklamlardan daha güvenilir hem de karlıdır. Bunu bilen Amway ve Avon gibi firmalar tüm güçlerini büyük ve karlı ağlar oluşturmaya odaklar ve en önemli ilke tavsiye vermek için önce memnun olmak olduğundan reklama verecekleri bütçeleri ürün ve hizmetlerini iyileşirmeye ayırırlar.

2- En büyük Gelir Kaynağı Olan Satıcılar

Sisteme giren satıcılar aynı zamanda sistemin en büyük müşterileridirler. Çünkü bu satıcılar ilke gereği önce memnun edilmek için bir müşteri olarak bu sisteme katılırlar. Memnuniyet yakalandıktan sonraysa satıcı olarak ağa katılan bu kişiler müşteri olmaktan da vazgeçmezler çünkü sistem bu satıcılara eğer memnunsanız siz de kullanın, kullanmadığını ürünü satamazsınız mantığını da yerleştirir. Bu yüzden bir satıcı satış yapamasa bile sırf kendi alışverişiyle bile sisteme katkı sağlar ve ağı besler.

3- Satışın Can Damarı Olan Tavsiye Verme Sistemi

Hiç bir reklam sizi güvendiğiniz bir tanıdığınızın referansı kadar etkileyemez. Bunu bilen network marketing/çok katlı pazarlama uzmanları tabiri caizse her eve girmek, her kılcal damara ulaşmak için bu tevsiye sistemini kullanır. Bu sistem sayesinde hedef müşteriler en etkili satış silahıyla ikna edimeye çalışır ve genellikle bu ika süreci ürün memnuniyetiyle de desteklendiğinde satışa dönüşüm oranı oldukça yüksek olur.

Işık Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Üniversitenin ardından tutkum olan pazarlama alanında türkçe öğretici ve analiz odaklı içerikler oluşturmaya gayret gösterdim. Online dil eğitimi, uluslararası start-up ve 1 yıllık SEO ajansı deneyimimin ardından şu anda Türkiye'nin ofis malzemeleri alanında lider e-ticaret sitesi avansas.com'da çalışıyorum.

Bir Yorum Yazın