Öneriler

Pazarlama 3.0 – Ürün Merkezli’den İnsan Merkezli Pazarlamaya

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pazarlama 3.0 ile pazarlama yeniden tanımlanıyor.

  • Pazarlama 1.0 – Ürün merkezli pazarlama
  • Pazarlama 2.0 – Müşteri merkezli pazarlama
  • Pazarlama 3.0 – Değer merkezli pazarlama

Pazarlama, sanayi devrim ile birlikte ürün merkezli bir anlayışla başlamıştır. Pazarlama 1.0’da ürünleri standartlaşmış şekilde ve çok üretmek, kitlesel pazarlama yaparak satılmasını sağlamak, bu şekilde de seri üretim yoluyla üretim maliyetlerini düşürmek esastı.

Pazarlama 2.0 ile bu ürün merkezli anlayış, yerini daha çok müşteri merkezli bir anlayışa bırakmıştır. Bugün dahi bir çok firmanın uyguladığı “müşteri kraldır” , “müşterimizin isteklerini karşılamak için çalışıyoruz” anlayışları bu akımı en iyi yansıtan anlayışlardır.

Pazarlama 2.0 döneminde önemli olan müşteri ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçlara yönelik doğru çözümler geliştirmekti. Pazar araştırmaları yapıp müşteri ihtiyaçlarını saptamak, uygun ürünler geliştirmek ve doğru segmentlere doğru şekilde pazarlamak vardı bu dönemde. Ayrıca fiyat performans oranının önemli görüldüğü dönemde bu dönemdir.

Pazarlama 3.0 ise değer merkezli pazarlamanın dönemidir.

Müşterinin aklına ve kalbine hitap etmek yeterli değildir bu dönemde. Bunlara ek olarak müşterinin ruhuna da dokunmak gerekir.

Örneğin The Body Shop’un hayvan deneylerine karşıtlığı desteklemesi ve ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmemesidir. The body shop, bu ünlü duruşuyla müşterilerinin aklının ve kalbinin yanı sıra ruhuna da temas etmiştir.

Northwestern Üniversitesi Kellogg İş Yönetimi Okulu profesörü Philip Kotler, Hermawan Kartajaya ve Iwan Setiawan tarafından yazılmış bu kitap, pazarlamanın güncel akımlarına ve gidişatına hakim olmanızı sağlayacak ve size farklı bir pazarlama bakış açısı katacak çok değerli bir eserdir.

Markethinkers olarak pazarlamayı öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyen herkese Pazarlama 3.0 kitabını öneriyoruz.

Okuduktan sonra görüşlerinizi de yorum kısmına yazmayı unutmayın :). Bilgi paylaştıkça çoğalır…

Işık Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Üniversitenin ardından tutkum olan pazarlama alanında türkçe öğretici ve analiz odaklı içerikler oluşturmaya gayret gösterdim. Online dil eğitimi, uluslararası start-up ve 1 yıllık SEO ajansı deneyimimin ardından şu anda Türkiye'nin ofis malzemeleri alanında lider e-ticaret sitesi avansas.com'da çalışıyorum.

Bir Yorum Yazın