Öne Çıkanlar Pazarlama

Pazarlama ve Dijital Pazarlama Nedir?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Son Güncelleme Tarihi:

Öncelikle pazarlama nedir sorusunun aslında tek bir cevabı yoktur. Peki en özet haliyle pazarlama nedir? Pazarlama aslında her şeydir desek sanırım abartmış olmayız. Ancak tam manasıyla pazarlamanın akademik tanımı şöyledir;

“Pazarlama; bir ürün üretilmeden önce başlayan ve ürün satıldıktan sonra dahi devam eden, tüm bu kompleks süreçlerin adıdır.”

pazarlama nedir? temel pazarlama kavramları nelerdir

Başka bir deyişle, biz pazarlamacıların adeta mottosu olan ve pazarlama nedir sorusuna istemsizce verilen bir diğer cevap da pazarlamanın her şey olduğudur.

Pazarlama her şeydir, her şey pazarlamadır.

Pazarlama her şeyden önce hedef kitlenin seçimi, gruplandırılması ve hedef kitlenin açık ya da gizli istek ve ihtiyaçlarının keşfedilmesiyle başlar.

Ayrıca daha detaylı bilgi almak için Temel Aksoy tarafından hazırlanmış aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan farklı olarak, pazarlama araçları olarak dijital mecraları kullanan pazarlamanın alt alanıdır.

Örnek vermek gerekirse; bir dijital pazarlamacı, ürün ve hizmetlerinin tanıtımı için email pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu gibi dijital pazarlama türlerini kullanarak pazarlama faaliyetlerini gerçekleştir. Buna karşın geleneksel pazarlamada tanıtım araçları genellikle billboardlar, TV/ radyo reklamları gibi daha geleneksel araçlardır. Eğer pazarlama çeşitlerini merak ediyorsanız en kapsamlı türkçe kaynak olan “Modern Pazarlama Çeşitleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Aslında dijital pazarlamayı dijital yapan temel farklılık budur. Geleneksel pazarlama, geleneksel yöntemleri kullanmakta iken hızla gelişen dijital mecralar ve yüksek oranda dijitalleşme pazarlama yapma mecralarını değiştirmiş ve dijital pazarlama kavramanı ortaya çıkarmıştır.

Pazarlama Bölümü Nedir?

Pazarlama bölümü üniversitelerde henüz yeni yeni açılmaya başlanan işletmenin bir alt alanıdır.

Genel olarak sunulan programları incelediğimizde ise pazarlama bölümünün ikiye ayrıldığını görüyoruz. Bunlardan ilki genelde geleneksel eğitimi tercih eden üniversitelerimizde sunulan ve pazarlama disiplini ile üretim yönetimini birleştiren daha sanayi odaklı yaklaşımdır.

Diğerlerinden farklı olarak bu bölümlerde işletme temel dersleri ve pazarlama alan derslerinin yanı sıra üretim yönetimi dersleri de müfredatlarında bulunur.

Diğer pazarlama bölümü müfredatında ise üretim dersleri yerine daha işletme, yönetim ve uluslararası pazarlama dersleri ağırlıktadır.

O yüzden eğer ki pazarlama bölümü seçecekseniz ve pazarlama bölümü nedir diye soruyorsanız bu iki temel müfredat farkına dikkat etmenizi öneriyoruz zira iki pazarlama bölümü müfredatı da birbirinden ders ve mentalite olarak oldukça farklılaşmaktadır.

Temel Pazarlama Kavramları Nelerdir?

4P ve Pazarlama Karması Nedir?

4p veya pazarlama karması, bir markanın stratejik olan pazarlama planını hazırlamada kullandığı ve tüm pazarlama süreçlerini detaylı olarak içeren sürecin adıdır. 4p ise İngilizce product(ürün), price(fiyat), place(yer) ve promotion (tanıtım) kelimelerinin baş harflerinden oluşan pazarlama karması aşamalarının kısaltmasıdır.

Product (Ürün) Nedir?

Elde edilen bilgiler ile ürünün üretilmesi, paketlenmesi vb. süreçler gerçekleştirilir. Bu süreç pazarlama karmasının, diğer bir adıyla pazarlamanın 4P’sinin ilk adımıdır. İngilizcede ‘product’, Türkçede ise ürün sürecidir.

Price (Fiyat) Nedir?

   Ürüne ve ne şekilde sunulacağına hedef kitlenin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda karar verildikten sonra sıra ürünün hangi fiyat ile sunulacağına gelir. Bu süreç de İngilizcesiyle ‘price’, Türkçesiyle fiyat sürecidir.

Place (Yer) Nedir?

    Ürüne karar verildikten ve ürün fiyatlandırıldıktan sonra üçüncü kritik aşama gerçekleşir ki o da ‘place’, yani yer sürecidir. Bu süreçte ürünün nerede ve nasıl tüketici ile buluşturulacağı, ilgili yere nasıl ulaştırılacağı gibi sorular cevaplandırılır. Örneğin ürünün perakende mağazalar ile mi, toptancılar aracılığıyla mı, yoksa internet üzerinden direk olarak mı satılacağına bu süreçte karar verilir.

Promotion (Tanıtım) Nedir?

Pazarlama 4P’sinin son adımı ise tahmin edeceğiniz üzere ‘promotion’, yani tanıtım sürecidir. Evet işin tanıtım kısmı pazarlamanın yalnızca bir kısmıdır. Sakın ha sakın tamamı sanmayın! Yoksa çok yanılmış olursunuz. Bu süreçte ürünün nasıl tanıtılacağı, hangi tanıtım kanallarının kullanılacağı, hedef kitleye hangi mesajın verileceği gibi soruların cevapları aranır.

Pazarlamacılar satışçı değildir. Pazarlama işini öyle iyi yapmaya çalışır ki; satışçılar ürünü satmaya uğraşmadan ürün satılmalıdır.   

Ve nihayet tüm bu karmaşık süreçlerin sonunda tüketicilerin, yani bizlerin ürünle buluşması ya da buluşmaması gerçekleşir. İşte gördüğünüz gibi pazarlama gerçekten her şeydir 🙂 bu noktada mutlaka belirtmemiz gerekir ki çeşitli işlere uyarlanmış pazarlama 7P’si yada pazarlama 4C’si gibi kavramlar duymanız çok olasıdır. Pazarlama öylesine dinamik bir alandır ki her işe ve her işin yapılışına göre değişkenlik gösterebilir. Yani pazarlamanın günü günü tutmaz. Pazarlama karması ve 4P ise en temel felsefemizdir unutmayın.

Ek olarak pazarlama karması ve 4P ile ilgili olarak hazırlanmış olan aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Pazarlama Karması

Bunlara ek olarak günümüzde pazarlama nedir sorusunun hemen ardından gelen ve pazarlamanın en önemli kavramlarından biri olan markalaşma nedir ve nasıl marka olunur sorularının cevaplarını da merak ediyorsanız, sizin için hazırlamış olduğumuz “Markalaşma Nedir?” yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Pazarlama Yönetimi Nedir?

Pazarlama nedir sorumuza cevaben anlattığımız gibi pazarlama; bir ürün veya hizmet üretilmeden önce başlayıp, satıldıktan sonra dahi devam eden tüm karmaşık süreçlerin adıdır.

Bu açıdan baktığımızda pazarlama yönetimi ise tüm bu karmaşık pazarlama süreçlerinin koordineli ve markanın hedefleri doğrultusunda yönetilmesi demektir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, pazar araştırması ile başlayan pazarlama yolculuğunun ilk adımlarından birini ele alalım. Siz bu süreci tamamladığınızda hemen arkasından gelen fiyatlandırma, dağıtım ve promosyon üzerinde ayrı ayrı çalışmanız gerecektir. Ancak tüm bu çalışmalar birbiriyle koordine olmalıdır ki markanın nihai amacına hizmet edebilsin.

Ayrıca burada da bitmeyen bu süreç boyunca, düzenli olarak müşterilerinizden gelen geri bildirimleri toplamalı analiz etmeli ve pazarlama karmanızı düzenli olarak güncellemelisiniz.

İşte tüm bu süreçler ciddi anlamda koordinasyon ve strateji gerektirmektedir. Tüm bu süreçlerin yönetilmesine ise pazarlama yönetimi denir.

Işık Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Üniversitenin ardından tutkum olan pazarlama alanında türkçe öğretici ve analiz odaklı içerikler oluşturmak adına Markethinkers'ın kurucularından biri oldum. Bunun yanısıra online eğitim sektöründeki çok yönlü deneyimimin artından şuanda ZEO dijital pazarlama ajansında Jr. SEO Analist olarak çalışıyorum.

Bir Yorum Yazın