Pazarlama Analizleri

Samsung Nasıl Kazanır, Apple Nasıl Kaybeder ?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Değerli okurlarımız bugün sizinle ilk olarak sektörel bir değerlendirme paylaşacağız. Bu ilk değerlendirmemiz olmakla birlikte farklı düşündüğünüz noktaları bizimle paylaşırsanız da çok güzel bir tartışma ortamı yakalayabileceğimizi düşünüyorum. Bu konu bizimde Dilara ile birlikte aramızda tartıştığımız bir konu ve değerlendirme aslında ikimizinde görüşlerinden oluşuyor 🙂 Öncelikle Apple ile başlayalım. Tabi burada Apple’ı Apple yapan Steve Jobs’ı da saygıyla anmazsak olmaz. Gerçekten Steve amca bu işi nasıl başardı ? Öncelikle filmi izleyenler mutlaka fark etmiştir ama bir kez daha değinelim biz burada. Steve Jobs bilindiği gibi bir mühendis filan değildir. Onun amacı yola çıkarken dünyayı değiştirmek istemesiydi ve hep içindeki tutkudan beslendi. Tabi bu yaptığı işin adı pazarlamaydı. Evet, Steve amca çok iyi bir pazarlamacıydı ve özellikle ölümüyle birlikte Apple dünyanın en değerli markası olarak zirveye yerleşti. Ancak Apple büyüsünün arkasında bir çok elektronik şirketinde de olduğu gibi sinsice büyüyen bir hastalık yatıyordu. Bu hastalığa Sayın Theodore Levitt Pazarlama miyopluğu diyor ki bu tanımlamaya çokça katıldığımı bilmenizi isterim. Harvard Business Review tarafından yayınlanan Pazarlamayı Yeniden Keşfetmek isimli kitaptan alıntılayarak bu konuyu sizlere anlatmaya çalışacağım. Kitapta Sayın Levitt iki noktaya değiniyor elektronik şirketleri ile ilgili. Birincisi, elektronik karmaşık ve komplike bir konu olduğu için şirket yönetimleri gereğinden fazla mühendis ve bilim adamıyla doluyor olması. İkincisi ise ürün araştırma, geliştirme ve üretim lehine seçici yanlılık yaratan bu durumun kontrol edilebilir değişkenlerle ilgilenme yönünde de bir yanlılığın eklenmesinden bahsediyor. Bunları sadeleştirecek olursak özetle; şirketlerin fazlaca mühendis veya bilim insanı olan yöneticilerle dolması firmayı teknik araştırma-geliştirme, üretim yönünde uzmanlaşmaya itiyor ve burada pazarlama arka plana (bir diğer şey olarak) itilmesine yol açıyor. Sonucunda ise Ar-Ge konusunda fazlaca ilgilenen ve müşteri istek ve ihtiyaçlarını kavramak gibi pazarlama bakış açısında hayati olan bir durumun arka plana atılmasıyla sonuçlanan bir şirket yapısı karşımıza geliyor.

İşte bu yüzden konuya Apple ile başlamayı tercih ettim. Steve Jobs çok iyi bir pazarlamacıydı ve müşterileriyle şirket arasında kuvvetli bir bağ yaratmayı başarabilmişti. Çünkü Apple bir değer satıyordu, telefon veya bilgisayar değil. Ancak bugünlerde özellikle Tim Cook’un CEO olmasıyla birlikte Apple eski pazarlama anlayışını kaybediyor gibi duruyor. Ayrıca Apple da şirket olarak Ar-Ge çılgınlığına kapılmış bir firmadır çünkü yapılanlara baktığımızda Apple tüketicilerinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamaktan çok ‘biz en iyisini yapıyoruz, tüketici zaten alıyor’ zihniyetinin içten içe bir hastalık gibi yayıldığı bir firmadır..

Gelelim Samsung’a , burada da çok benzer bir şekilde Pazarlama Miyopluğunu  net bir şekilde görebiliriz. Ancak Apple’ın aksine Samsung’da o kadar etkin bir pazarlama zihniyeti de yoktu ki zaten bu yüzden Samsung halen Apple’ı gerisinden takip etmeye devam ediyor. Gerçi son reklamını gördünüz mü bilmiyorum ancak Samsung kendisinden beklemeyeceğimiz bir hamle ile karşımıza çıktı. O da “Yeni bir Samsung, Yeni bir Mutluluk” sloganı ile yapılan reklam filmiydi. Bu sefer Samsung hedefi 12’den vurmaya yaklaşmıştı. Samsung’un verdiği mesajı biz Dilara ile şu şekilde yorumladık; Samsung hayatımızın her alanında var ve yaşamınıza katılan (yani yeni satın aldığınız) her Samsung sizi daha memnun ve daha mutlu eder. Şimdi neden bu kampanyayı isabetli olarak değerlendirdiğimizi söyleyeyim hemen. Samsung, Apple’ın aksine elektronik anlamda daha fazla hayatımızda yer alıyor. Yani ürün yelpazesi çok daha geniş ve tüketicilerinden hemen her alanda iyi bir not almayı da başarıyor. Dolayısıyla yapılan reklam kampanyası bu anlamda çok isabetli. Unutmadan eklemek lazım, yeni çıkan buzdolabı da kesinlikle tüketici ihtiyaçlarını iyi analiz ettiklerinin bir kanıtı ;)Son olarak özetleyecek olursak, Apple pazarlama anlayışı olarak bu şekilde düşmeye ve mühendis gibi düşünmeye devam ederken Samsung bu akıllıca ve tam isabetli pazarlama kampanyasıyla pazarlamayı ve dolayısıyla tüketiciyi daha iyi anladığını göstermiş oluyor. Böyle devam ederse de Apple’ın tahtına konması içten bile değil 🙂 Burada Apple için tavsiyem daha çok pazarlama ağırlıklı bir firmaya dönüşmesi zira pazarlamayı arka planda tutarsa günümüzün “Müşteri Kraldır” dünyasında gerilemeye devam edecektir. Samsung ise pazarlamayı eskiye nazaran daha da ön plana çıkarmışa benziyor ve onlar için iyi olanda bu durumun artarak devam etmesi olacaktır. Ayrıca pazarlama stratejisi olarak da sloganlarını sürdürerek Samsung ürünlerinin tüketici için hayatın her alanında bir sorun çözücü ve mutluluk kayağı olarak lanse edilmesi de ayrıca bir artı puan olarak Samsung hanesine işlenecektir.

Işık Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Üniversitenin ardından tutkum olan pazarlama alanında türkçe öğretici ve analiz odaklı içerikler oluşturmaya gayret gösterdim. Online dil eğitimi, uluslararası start-up ve 1 yıllık SEO ajansı deneyimimin ardından şu anda Türkiye'nin ofis malzemeleri alanında lider e-ticaret sitesi avansas.com'da çalışıyorum.

Bir Yorum Yazın