Markethinkers Akademi, Pazarlama

Pazarlama Nedir ? Temel Pazarlama Kavramları Nelerdir?

pazarlama nedir? temel pazarlama kavramları nelerdir

Öncelikle pazarlama nedir, pazarlama ilkeleri nelerdir sorusunun aslında tek bir cevabı yoktur. Peki en özet haliyle pazarlama nedir ?Pazarlama aslında her şeydir desek sanırım abartmış olmayız. Ancak tam manasıyla pazarlamanın akademik tanımı şöyledir;

Pazarlama; bir ürün üretilmeden önce başlayan ve ürün satıldıktan sonra dahi devam eden, tüm bu kompleks süreçlerin adıdır.”

pazarlama nedir? temel pazarlama kavramları nelerdir

    Pazarlama Nedir ?

Pazarlama nedir  sorusuna cevaben sizinle öncelikle pazarlama karmasını paylaşmalıyız. Pazarlama her şeyden önce hedef kitlenin seçimi, gruplandırılması ve hedef kitlenin açık ya da gizli istek ve ihtiyaçlarının keşfedilmesiyle başlar. Elde edilen bilgiler ile ürünün üretilmesi, paketlenmesi vb. süreçler gerçekleştirilir. Bu süreç pazarlama karmasının, diğer bir adıyla pazarlamanın 4P’sinin ilk adımıdır. İngilizcede ‘product’, Türkçede ise ürün sürecidir.

   Ürüne ve ne şekilde sunulacağına hedef kitlenin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda karar verildikten sonra sıra ürünün hangi fiyat ile sunulacağına gelir. Bu süreç de İngilizcesiyle ‘price’, Türkçesiyle fiyat sürecidir.

    Ürüne karar verildikten ve ürün fiyatlandırıldıktan sonra üçüncü kritik aşama gerçekleşir ki o da ‘place’, yani yer sürecidir. Bu süreçte ürünün nerede ve nasıl tüketici ile buluşturulacağı, ilgili yere nasıl ulaştırılacağı gibi sorular cevaplandırılır. Örneğin ürünün perakende mağazalar ile mi, toptancılar aracılığıyla mı, yoksa internet üzerinden direk olarak mı satılacağına bu süreçte karar verilir.

   Pazarlama 4P’sinin son adımı ise tahmin edeceğiniz üzere ‘promotion’, yani tanıtım sürecidir. Evet işin tanıtım kısmı pazarlamanın yalnızca bir kısmıdır. Sakın ha sakın tamamı sanmayın! Yoksa çok yanılmış olursunuz. Bu süreçte ürünün nasıl tanıtılacağı, hangi tanıtım kanallarının kullanılacağı, hedef kitleye hangi mesajın verileceği gibi soruların cevapları aranır.

Pazarlamacılar satışçı değildir. Pazarlama işini öyle iyi yapmaya çalışır ki; satışçılar ürünü satmaya uğraşmadan ürün satılmalıdır.

   Ve nihayet tüm bu karmaşık süreçlerin sonunda tüketicilerin, yani bizlerin ürünle buluşması ya da buluşmaması gerçekleşir. İşte gördüğünüz gibi pazarlama gerçekten her şeydir 🙂 bu noktada mutlaka belirtmemiz gerekir ki çeşitli işlere uyarlanmış pazarlama 7P’si yada pazarlama 4C’si gibi kavramlar duymanız çok olasıdır. Pazarlama öylesine dinamik bir alandır ki her işe ve her işin yapılışına göre değişkenlik gösterebilir. Yani pazarlamanın günü günü tutmaz. Pazarlama karması ve 4P ise en temel felsefemizdir unutmayın.

Pazarlama Neden Önemlidir?

pazarlama nedir?

    Ne iş yaparsanız yapın, ki hali hazırda yapanlar mutlaka anlamışlardır, pazarlamanın dahil olmadığı veya etkin olmadığı tüm süreçler, eksik kalır. Tabiri caizse başarısız olmaya mahkum olur. Bu noktada neden pazarlama diye düşünebilirsiniz. Bunun sebebi pazarlamanın özünde saklanır. Pazarlama özünde tüketiciyi anlama ve kendini tüketiciye anlatma; zihninde yer edinme sanatıdır. Tüketicisini anlamayan veya tüketicisine kendini anlatıp zihninde yer edinemeyen tüm işler mutlaka marka çöplüğünü boylar.

Pazarlama Evreleri Nelerdir?

  • Pazar Araştırması

Pazarlama her zaman pazar araştırmalarıyla başlar. Çünkü pazarlama hedef kitlenin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlamak ve bu ihtiyaca yine en iyi şekilde yanıt vermektir. Dolayısıyla pazarlama evrelerinin ilki pazar araştırmasıdır. İlk kez duyanlar için üzgünüz ancak pazarlama verilerle şekillenen bir iştir. Yani bizde her şeyin içinde veri vardır. Ancak bu verileri temel olarak düşünürsek tabi ki üst yapısı da her zaman sosyaldir; niteldir. Pazarlama sağ ve sol beynin ahengiyle mükemmelleşir.

  • Üretim

Üretim her ne kadar mühendislere özgülense de, yine ilk kez duyanlar için üzgünüz ancak pazarlamanın dokunmadığı / etki etmediği bir üretim, gözleri kapalı hedefini vurmaya çalışan nişancı gibi olur. Bir ürün ya da hizmet üretip sonra hadi bunu pazarlayalım demek, Theodore Levitt’in de dediği gibi tam bir pazarlama miyopluğudur. İşte verilerimizi burada devreye sokarız. Yani hedef kitlemiz neye ihtiyaç duyuyor ya da neyi istiyorsa onu sunmaya gayret ederiz ki işte pazarlama da budur.

  • Dağıtım

Dağıtım da önceleri lojistiğin ya da tedarik zincirinin bir halkası gibi algılanmış olsa da, piyasa bunu net bir şekilde anlamış durumdadır ki hedef kitlesini tanıyan pazarlamacıların karar vermesi elzem bir durumdur. Tüketici ürünü ya da hizmeti ne zaman ve nerede, ne şekilde görmek istiyorsa işte doğru dağıtım stratejisi odur.

  • Tanıtım

Şimdi bu nokta önemlidir. Malum halen pazarlama denince akla en çok reklamlar ve reklamcılar geliyor. Halbuki tanıtım; sizin de gördüğünüz üzere işin yalnızca bir kısmıdır. Tanıtım dediğimiz zaman da tabi ki basit bir konu değildir. Yani biz aslında bir kaç dakikalık reklamları görürüz veya görmeyiz. Halbuki o dakikaların arkasında kocaman saatler, günler hatta haftalar vardır. Yeri gelmişken şu meşhur sözü de şuraya koyalım.

“Reklam bütçesinin %50’si her zaman çöpe gider. Yalnız hangi %50’sinin çöpe gittiğini hiç anlayamayız.”

  • Satış Sonrası Hizmet

En başta tanımı verirken de bahsettik. Pazarlamanın işi satmakla bitmez. Onlar satışçı arkadaşlarımızın iş bitimidir. Biz sattıktan sonra da tüketiciyle ilişkimizi kesmez bilhassa sıklaştırırız. İşte satış sonrası hizmet dediğimiz kısım da budur ki, kullanıcının deneyimini, memnuniyetini maksimize edip, ondan kendimizi daha da iyiye götürecek geri bildirimleri alırız. Hatta onun memnuniyetinden emin olmak isteriz ki bize sadık müşteri olsun.

  • Elde Tutma

Elde tutma artık sütü pişirip de kaymaklandırma kısmıdır en açık ve net tabiriyle. Müşterimiz olan tüketicilere yeniden satabilmek, daha fazla satabilmek kısmıdır bu kısım. İşte marka toplulukları, ya da daha fanatikleri olan marka bağımlıları bu çalışmalar neticesinde oluşur.

pazarlama nedir?

Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Pazarlamanın bu yazımıza sığmayacak kadar çok çeşidi, yani alt kırılışları vardır. Nöro pazarlama, iş ortağı pazarlaması ve daha niceleri… Pazarlamanın çeşitleri ve detayları hakkında buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir